Aom durian lanýžové lupínky

Asijské ovoce, které miluje více než 1 miliarda lidí s nekonečnými nutričními hodnotami

Gusto

I durian Monthong jsou velké plody, v průměru 3 až 5 kilogramů, a obecně mají oválný až válcovitý, zužující se tvar, někdy s nepravidelnými hrbolky, vytvářející vzhled podobný srdci. Povrch plodu je pokryt hustými, špičatými trojúhelníkovými klasy a barva se mění od světle zelené přes světle hnědou až po zlatohnědou. Pod ostnatým povrchem je bílý, houbovitý vnitřek s několika komorami obklopujícími laloky masa. Každý lalok dužiny má polotvrdý povrch, odhalující hustý, krémový, máslový vnitřek s malými, tvrdými semeny. Monthong duriany mají mírné aroma ve srovnání s jinými odrůdami durianu a bohaté, sladké, teplé a komplexní aroma popisované jako směs vanilky, karamelu, pepře a sirných tónů.

Roční období

I durian Monthong jsou k dispozici během horké sezóny v Thajsku, s nejvyšší sklizní mezi dubnem a srpnem.

Aktuální fakta

I Měsíční durian, botanicky klasifikované jako Durio zibethinus, jsou velkou thajskou odrůdou patřící do čeledi Malvaceae. Thajsko je hlavním producentem a vývozcem durianu a v zemi existuje více než 234 kultivarů, přičemž pouze několik odrůd se pěstuje pro komerční využití. Monthong durian představuje více než polovinu celkové produkce durianu v Thajsku a je také nejexportovanějším kultivarem, protože ovoce lze skladovat přibližně dvacet dní, aniž by se zkazilo. Název Monthong v překladu z thajštiny znamená „zlatý polštář“, což je odraz husté, měkké dužiny odrůdy, a když je v sezóně, kultivar se hojně vyskytuje u pouličních prodejců, místních trhů a kamionů, které křižují sousedství prodávající ovoce. na megafonech. Thajský durian se tradičně sklízí před úplným dozráním, což je proces, o kterém se předpokládá, že prodlužuje trvanlivost ovoce, a tato metoda také vytváří pevnou, ale měkkou texturu ovoce s jemnou sladkou chutí. V současné době existuje intenzivní konkurence mezi Thajskem a Malajsií o produkci durianu a Monthong durian je typickou odrůdou obchodovanou a vyváženou z Thajska na sousední trhy.

Nutriční hodnota

I Monthong durian je vynikajícím zdrojem vitamínu C, antioxidant, který posiluje imunitní systém, zvyšuje produkci kolagenu a snižuje zánět. Ovoce je také dobrým zdrojem draslíku pro vyrovnání hladin tekutin v těle, hořčíku pro regulaci krevního tlaku, vlákniny pro stimulaci trávicího traktu, manganu pro podporu trávení bílkovin a obsahuje nižší množství fosfor, železo, měď a zinek.

aplikace

Monthong durian lze použít v několika fázích zralosti pro syrové i vařené úpravy, včetně smažení a vaření. V mládí má dužina hustou, pevnou texturu a většinou se krájí a smaží jako hranolky, naseká a vmíchá do kari nebo nakrájí na tenké plátky a přimíchá do čerstvých salátů. V Thajsku se duriany Monthong začleňují do massaman kari, aby dodaly bohaté chuti umami, a někdy se také připravují jako som tom, syrový, křupavý přílohový salát vyrobený z bylinek, rybí omáčky a nezralého ovoce. Jak Monthong durian dozrává, dužina se většinou konzumuje obyčejná, necestná, pyré do salátových dresinků nebo přimíchaná do past a používá se jako zálivka do zmrzliny, ovocných rohlíků a pečiva. Dužninu lze také přimíchat do lepkavé rýže, přimíchat do kávy nebo vařit se sirupem a vytvořit tak sladký dezert. Monthong durian se dobře kombinuje s tropickým ovocem, včetně mangostanu, rambutanu, hadího ovoce, manga a kokosu, s příchutěmi jako česnek, šalotka, citronová tráva a galangal, čokoláda, vanilka a bylinky jako koriandr, kmín, máta a práškové kari. Celý, nekrájený durian Monthong vydrží několik dní při pokojové teplotě, ale doba bude výrazně záviset na zralosti plodů v době sklizně. Jakmile ovoce dozraje, je třeba ho ihned sníst, aby měla nejlepší chuť a texturu. Části masa lze skladovat ve vzduchotěsné nádobě po dobu 2-5 dnů. Monthong durian lze také zmrazit a vyvézt na trhy po celém světě.

Etnický

Monthong durian je jednou z hlavních odrůd durianu představeného na festivalu ovoce Chanthaburi v provincii Chanthaburi v jihovýchodním Thajsku. Chanthaburi je známé jako thajská „miska tropického ovoce“ a každoroční desetidenní festival v květnu se zaměřuje na místní plodiny pěstované v regionu, včetně durianu. Během festivalu jsou Monthong durian vystaveny ve velkých hromadách na stolech, prodávají se celé nebo předem nakrájené a dokonce se z nich po krátkou denní dobu zdarma odebírají vzorky, což umožňuje návštěvníkům ochutnat různé odrůdy. Duriany se během festivalu prodávají také ve vařených úpravách, včetně chipsů, kari, bonbonů, nápojů a dezertů. Kromě durianu je festival ovoce celonárodně známý pro svůj ručně vyráběný dřevěný nábytek, ručně vyráběné výrobky a další místní tropické ovoce, jako je mangostan a hadí ovoce. Tyto místní plody jsou kombinovány s durianem.

Podobné položky