Durian Truffleat

Proč to má durian rád? Durianské lanýžové chipsy

Gusto
I Měsíc duriang jsou velké plody, v průměru 3 až 5 kilogramů, a obecně mají oválný až válcovitý, zužující se tvar, někdy s nepravidelnými hrbolky, které vytvářejí srdíčkový vzhled. Povrch plodu je pokryt hustými, špičatými trojúhelníkovými klasy a barva se mění od světle zelené přes světle hnědou až po zlatohnědou. Pod ostnatým povrchem je bílý, houbovitý vnitřek s několika komorami obklopujícími laloky masa. Každý lalok dužiny má polotvrdý povrch, odhalující hustý, krémový, máslový vnitřek s malými, tvrdými semeny. Monthong duriany mají mírné aroma ve srovnání s jinými odrůdami durianu a bohaté, sladké, teplé a komplexní aroma popisované jako směs vanilky, karamelu, pepře a sirných tónů.

Roční období
I durian Monthong jsou k dispozici během horké sezóny v Thajsku, s nejvyšší sklizní mezi dubnem a srpnem.

Aktuální fakta
Monthong durian, botanicky klasifikovaný jako Durio zibethinus, je velká thajská odrůda patřící do čeledi Malvaceae. Thajsko je hlavním producentem a vývozcem durianu a v zemi existuje více než 234 kultivarů, přičemž pouze několik odrůd se pěstuje pro komerční využití. Monthong durian představuje více než polovinu celkové produkce durianu v Thajsku a je také nejexportovanějším kultivarem, protože ovoce lze skladovat přibližně dvacet dní, aniž by se zkazilo. Název Monthong v překladu z thajštiny znamená „zlatý polštář“, což je odraz husté, měkké dužiny odrůdy, a když je v sezóně, kultivar je hojně nalezený prostřednictvím pouličních prodejců, místních trhů a kamionů, které křižují sousedství prodávající ovoce. na megafonech. Thajský durian se tradičně sklízí před úplným dozráním, což je proces, o kterém se předpokládá, že prodlužuje trvanlivost ovoce, a tato metoda také vytváří pevnou, ale měkkou texturu ovoce s jemnou sladkou chutí. V současné době existuje intenzivní konkurence mezi Thajskem a Malajsií o produkci durianu a Monthong durian je typickou odrůdou obchodovanou a vyváženou z Thajska na sousední trhy.

Nutriční hodnota
Monthong duriany jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C, antioxidantu, který posiluje imunitní systém, zvyšuje produkci kolagenu a snižuje zánět. Ovoce je také dobrým zdrojem draslíku pro vyrovnání hladin tekutin v těle, hořčíku pro regulaci krevního tlaku, vlákniny pro stimulaci trávicího traktu, manganu pro podporu trávení bílkovin a obsahuje nižší množství fosforu, železa, mědi a zinku. .

aplikace
Monthong durian lze použít v několika fázích zralosti pro syrové i vařené úpravy, včetně smažení a vaření. V mládí má dužina hustou, pevnou texturu a většinou se krájí a smaží jako hranolky, naseká a vmíchá do kari nebo nakrájí na tenké plátky a přimíchá do čerstvých salátů. V Thajsku se duriany Monthong začleňují do massaman kari, aby dodaly bohaté chuti umami, a někdy se také připravují jako som tom, syrový, křupavý přílohový salát vyrobený z bylinek, rybí omáčky a nezralého ovoce. Jak Monthong durian dozrává, dužina se většinou konzumuje obyčejná, necestná, pyré do salátových dresinků nebo přimíchaná do past a používá se jako zálivka do zmrzliny, ovocných rohlíků a pečiva. Dužninu lze také přimíchat do lepkavé rýže, přimíchat do kávy nebo vařit se sirupem a vytvořit tak sladký dezert. Monthong durian se dobře kombinuje s tropickým ovocem, včetně mangostanu, rambutanu, hadího ovoce, manga a kokosu, s příchutěmi jako česnek, šalotka, citronová tráva a galangal, čokoláda, vanilka a bylinky jako koriandr, kmín, máta a práškové kari. Celý, nekrájený durian Monthong vydrží několik dní při pokojové teplotě, ale doba bude výrazně záviset na zralosti plodů v době sklizně. Jakmile ovoce dozraje, je třeba ho ihned sníst, aby měla nejlepší chuť a texturu. Části masa lze skladovat ve vzduchotěsné nádobě po dobu 2-5 dnů. Monthong durian lze také zmrazit a vyvézt na trhy po celém světě.

Etnické/kulturní informace
Monthong duriany jsou jednou z hlavních odrůd durian účast na festivalu ovoce Chanthaburi v provincii Chanthaburi v jihovýchodním Thajsku. Chanthaburi je známé jako thajská „miska tropického ovoce“ a každoroční desetidenní festival v květnu se zaměřuje na místní plodiny pěstované v regionu, včetně durianu. Během festivalu jsou Monthong durian vystaveny ve velkých hromadách na stolech, prodávají se celé nebo předem nakrájené a dokonce se z nich po krátkou denní dobu zdarma odebírají vzorky, což umožňuje návštěvníkům ochutnat různé odrůdy. Duriany se během festivalu prodávají také ve vařených úpravách, včetně chipsů, kari, bonbonů, nápojů a dezertů. Kromě durianu je festival ovoce celonárodně známý pro svůj ručně vyráběný dřevěný nábytek, ručně vyráběné výrobky a další místní tropické ovoce, jako je mangostan a hadí ovoce. Toto místní ovoce se kombinuje s durianem a zdobí velké plováky a sochy jako uměleckou přehlídku festivalu. Jednou z nejpopulárnějších akcí festivalu je soutěž v pojídání rychlosti, kde účastníci soutěží o to, kdo sní co nejvíce ovoce v co nejkratším čase, a vyhrají peněžní cenu.
Předpokládá se, že duriany pocházejí z oblastí Sumatra, Malajského poloostrova a Bornea a divoce rostly od starověku. Plody byly v raných dobách rozšířeny po celé jihovýchodní Asii a byly vysazeny v oblastech Thajska. Pěstování durianu zůstalo v Thajsku relativně nízko po mnoho staletí až do počátku XNUMX. století, kdy příliv čínských přistěhovalců začal pěstovat durian pro komerční využití. Čínští přistěhovalci nemuseli pracovat na ročních projektech pro thajského krále, jak byli povinni dělat rodilí thajští obyvatelé, což jim umožnilo stavět a rozvíjet velké farmy durian. Koncem XNUMX. století bylo v Thajsku vytvořeno mnoho nových odrůd durianu pro komerční pěstování ve velkém měřítku. V polovině XNUMX. století thajská vláda nabídla zemědělcům půdní pobídky, aby opustili břehy Bangkoku do vzdálených zemědělských provincií, jako je Chanthaburi, aby rozšířili pěstování durianu, což nakonec vedlo k výrobním místům, která se dodnes používají. Historie Monthong durianů je většinou neznámá, odborníci vystopovali odrůdu zpět do Thajska na konci XNUMX. století. Dnes Monthong durian tvoří většinu durianu produkovaného v Thajsku a pěstuje se v provinciích Rayong, Chumpon a Chanthaburi. Monthong durian se také vyváží čerstvé a zmrazené do celého světa.

Podobné položky