Italský lanýž

Jak se liší himalájský černý lanýž od italského

51SBibjDCpL. PŘED NAŠÍM LETOPOČTEM

Popis/Chuť
Asijské černé lanýže se liší velikostí a tvarem v závislosti na podmínkách pěstování, ale jsou obecně malé, v průměru 2 až 5 centimetrů a mají nakřivo, nakřivo, kulovitý vzhled. Černohnědé houby jsou obvykle formovány z kamenů v zemi a mají drsný povrch pokrytý mnoha malými hrbolky, hrbolky a praskliny. Pod drsným zevnějškem je maso houbovité, černé a žvýkací, mramorované s tenkými, řídkými bílými žilkami. Asijské černé lanýže budou mít elastičtější strukturu než evropské černé lanýže a mírně tmavší zbarvení s méně žilkami. Asijské černé lanýže mají slabé pižmové aroma a dužina má jemnou, zemitou, dřevitou chuť.

Roční období/Dostupnost
Asijské černé lanýže jsou dostupné od pozdního podzimu do časného jara.

Aktuální fakta
Asijské černé lanýže jsou součástí rodu Tuber a jsou také známé jako čínské černé lanýže, himálajské černé lanýže a asijské černé zimní lanýže, patřící do čeledi Tuberaceae. V rodu Tuber se nachází mnoho různých druhů lanýžů a název asijský černý lanýž je obecný deskriptor používaný k popisu některých těchto druhů hlíz sklizených v Asii. Tuber indicum je nejrozšířenějším druhem asijského černého lanýže, dokumentovaný od 80. let 1900. století, ale když vědci začali studovat molekulární struktury houby, zjistili, že existují další blízce příbuzné druhy, včetně Tuber himalayense a Tuber sinensis. Asijské černé lanýže rostly přirozeně po tisíce let, ale lanýže nebyly považovány za komerční komoditu až do roku XNUMX. Během této doby se evropský průmysl lanýžů snažil držet krok s poptávkou a čínské společnosti začaly asijské černé lanýže vyvážet do Evropy jako náhrada za evropské černé zimní lanýže. V celé Asii, zejména v Číně, brzy nastal lanýžový boom a malé lanýže byly rychle dodávány do Evropy, což ztěžovalo evropským vládám regulaci lanýžů. S nedostatečnou regulací začaly některé společnosti prodávat asijské černé lanýže pod vzácným názvem European Perigord lanýž za vysoké ceny, což způsobilo širokou polemiku mezi lovci lanýžů v celé Evropě. Asijské černé lanýže se svým vzhledem nápadně podobají slavným evropským černým lanýžům, ale postrádají charakteristické aroma a chuť. Padělatelé míchají asijské černé lanýže se skutečnými lanýži Perigord, aby kompenzovali nedostatek vůně, což umožňuje asijským černým lanýžům absorbovat výraznou vůni, aby byly lanýže téměř k nerozeznání. V dnešní době se stále vedou ostré spory o kvalitu asijských černých lanýžů ve srovnání s evropskými a lanýže je nutné nakupovat přes renomované zdroje.

Nutriční hodnota
Asijské černé lanýže poskytují vitamín C pro posílení imunitního systému, zvýšení produkce kolagenu a snížení zánětu. Lanýže jsou také zdrojem antioxidantů, které chrání tělo před poškozením volnými radikály a obsahují menší množství zinku, železa, hořčíku, vápníku, vlákniny, manganu a fosforu. V tradiční čínské medicíně se černé lanýže léčebně používají k obnově chuti k jídlu, omlazení a detoxikaci orgánů a vyvážení těla.

aplikace
Asijské černé lanýže se nejlépe používají střídmě v syrových nebo mírně ohřívaných aplikacích, typicky oholené, strouhané, vločkované nebo nakrájené na tenké plátky. Jemná, pižmová, zemitá chuť lanýžů doplňuje pokrmy s bohatými mastnými prvky, omáčkami na bázi vína nebo smetany, oleji a neutrálními přísadami, jako jsou brambory, rýže a těstoviny. Lanýže musí být před použitím očištěny a povrch se doporučuje spíše kartáčovat nebo drhnout než opláchnout pod vodou, protože vlhkost způsobí hnilobu houby. Po vyčištění lze asijské černé lanýže čerstvě nasekat jako konečné koření na těstoviny, pečené maso, rizota, polévky a vejce. V Číně jsou asijské černé lanýže stále populárnější mezi vyšší třídou a lanýže se začleňují do sushi, polévek, klobás a lanýžových knedlíků. Kuchaři také dávají asijské černé lanýže do sušenek, likérů a měsíčků. Po celém světě se z asijských černých lanýžů vyrábí máslo, louhují se do olejů a medu nebo se strouhají do omáček. Asijské černé lanýže se dobře hodí k masům, jako je jehněčí, drůbež, zvěřina a hovězí maso, mořské plody, foie gras, sýry, jako je kozí, parmezán, fontina, chevre a gouda, a bylinky, jako je estragon, bazalka a rukola. Čerstvé asijské černé lanýže vydrží až týden, když jsou zabalené v papírové utěrce nebo tkanině absorbující vlhkost a uloženy v uzavřené nádobě v křehčí zásuvce chladničky. Je důležité si uvědomit, že lanýž by měl zůstat suchý pro nejlepší kvalitu a chuť. Pokud skladujete déle než pár dní, vyměňujte papírové ručníky pravidelně, aby se zabránilo hromadění vlhkosti, protože houba během skladování přirozeně uvolňuje vlhkost. Asijské černé lanýže lze také zabalit do fólie, vložit do mrazícího sáčku a zmrazit na 1-3 měsíce.

Etnické/kulturní informace
Asijské černé lanýže se sklízí hlavně v čínské provincii Yunnan. Historicky malé černé lanýže místní vesničané nejedli a dávali je prasatům jako krmivo pro zvířata. Na počátku 90. let 30. století dorazily do Yunnanu společnosti vyrábějící lanýže a začaly odebírat asijské černé lanýže pro export do Evropy, aby konkurovaly rostoucímu trhu s lanýži v Perigordu. S rostoucí poptávkou po lanýžích začali farmáři v Yunnanu rychle sklízet lanýže z okolních lesů. Asijské černé lanýže rostou přirozeně na úpatí stromů a původní sklizně lanýžů byly v Yunnanu hojné, což představuje rychlý a efektivní zdroj příjmů pro rodiny. Farmáři v Yunnanu poznamenali, že sklizeň lanýžů zdvojnásobila jejich roční příjem a tento proces nevyžaduje žádné nebo žádné počáteční náklady, protože lanýže rostou přirozeně bez lidské pomoci. Navzdory prosperujícímu podnikání pro vesničany, na rozdíl od Evropy, kde je sběr lanýžů přísně regulován, je velká část sklizně lanýžů v Číně neregulována, což vede k rozsáhlé nadměrné sklizni. Čínští lovci lanýžů používají ozubené hrábě a motyky, aby kopali asi stopu do země kolem paty stromů, aby objevili lanýže. Tento proces narušuje složení půdy obklopující stromy a vystavuje kořeny stromů vzduchu, což může poškodit symbiotické spojení mezi houbami a stromem. Bez tohoto spojení nové lanýže přestanou růst pro budoucí sklizně. Odborníci se obávají, že nadměrná sklizeň asijských černých lanýžů v Číně staví zemi do budoucnosti k neúspěchu, protože mnoho lesů, které kdysi lanýže chovaly, je nyní neplodných a kvůli ničení přírodních stanovišť již neplodí houby. Mnoho asijských černých lanýžů se také sklízí na státní půdě, což vede lovce k tomu, aby se škrábali a sklízeli lanýže dříve, než ostatní lovci mohou lanýže vzít. To vedlo k přílivu nezralých lanýžů, které se prodávají na trzích s méně chutí a žvýkací strukturou.

Zeměpis/Historie
Asijské černé lanýže rostly přirozeně poblíž a pod borovicemi a jinými jehličnany po celé Asii již od starověku. Zimní lanýže lze nalézt v oblastech Indie, Nepálu, Tibetu, Bhútánu, Číny a Japonska a lanýže obecně začínají plodit, když jsou hostitelské rostliny staré alespoň deset let. Asijské černé lanýže nebyly široce sklizeny až do začátku 90. let, kdy farmáři začali vyvážet lanýže do Evropy. Od 90. let XNUMX. století sklizeň asijských černých lanýžů neustále roste, což zvyšuje počet lovců lanýžů v celé Asii. V Číně se asijské černé lanýže sklízejí hlavně z provincií Sichuan a Yunnan, přičemž Yunnan produkuje více než sedmdesát procent černých lanýžů prodávaných doma i v zahraničí. Asijské černé lanýže se také vyskytují v menším množství v provinciích Liaoning, Hebei a Heilongjiang a vybrané farmy se pokoušejí pěstovat asijské černé lanýže pro komerční využití. Dnes jsou asijské černé lanýže zasílány mezinárodně do Evropy a Severní Ameriky. Lanýže jsou také používány celostátně a jsou většinou dodávány do špičkových restaurací ve větších městech, včetně Guangzhou a Šanghaje.

Podobné položky